021-22334455 021-22334455 ساعت پاسخ گویی: شنبه تا چهار شنبه از ساعت 8 الی 14


آلودگی هوا نقش زیادی در مرگ های ناگهانی و ناباروری زنان دارد

1396/6/12

اولاد قباد نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی ضمن هشدار به مسئولان اجرایی کشور گفت که آلودگی هوا نقش بسزایی در مرگ های ناگهانی، بیماری های تنفسی، قلبی و عروقی و حتی سقط جنین و ناباروری داشته است.

فریده اولاد قباد نماینده مردم حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلام شهر و عضو فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در یک مصاحبه اختصاصی با پایگاه خبری نبض نفت با تاکید بر اینکه در حال حاضر در بحث محیط زیست با سه چالش در حوزه خاک، آب و هوا روبرو هستیم گفت: درحوزه محیط زیست و در کشور ایران مسائل و چالش های بسیار زیادی وجود دارد. اولاد قباد تقویت سمن ها یا همان سازمان های مردم نهاد را در حوزه محیط زیست بسیار مهم دانست و گفت: لازم است درحوزه محیط زیست مشارکت جدی مردم را داشته باشیم.

این عضو فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی توجه به بحران و چالش خاک را ضروری دانست و گفت در برنامه ششم توسعه کشور بحران خاک تحت‏الشعاع بحران آب قرار گرفته است به همین دلیل شاید کمتر افراد به این موضوع توجه کنند. وی در این خصوص گفت: سالانه حدود 56 میلیارد دلار فرسایش خاک داریم که برای جبران فرسایش هر سانتیمتر خاک به 200 تا700 سال زمان نیاز داریم تا این فرسایش ها جبران شود و به حالت طبیعی برگردد. همه این موضوعات ناشی از جنگل خواری، کوه خواری، تالاب خواری، و ارتفاع خواری می‏باشد. متاسفانه یکی از عوامل اصلی فرسایش خاک در حال حاضر ارتفاع خواری است.

نماینده مردم حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلام شهر در مجلس شورای اسلامی مدیریت منابع آب در ایران را ناکارآمد توصیف کرد و گفت: در تحقیق انجام شده در خصوص مدیریت منابع آب دربین 133 کشور دنیا ایران در رتبه 132 قرار دارد. همچنین در ایران 36 سانتیمتر فرونشست زمین را داریم که از دغدغه های اساسی ما به شمار می‏رود. وی تصریح کرد: اگر با همین رویه پیش برویم و این گونه بخواهیم آب را در کشور مدیریت کنیم این امکان وجود دارد که منابع آبی ما تا 50 سال آینده از بین برود و به صفر برسد.

اولاد قباد در ادامه به بحران سوم زیست محیطی در کشور اشاره کرد و بحران سوم را بحث آلودگی هوا دانست. وی در این خصوص گفت: در دهه گذشته شاهد نقش ریزگردها در آلودگی هوای استان های جنوب غربی کشور وحتی کلان شهرهایی مانند تهران بوده ایم. این آلودگی هوا نقش بسزایی در مرگ های ناگهانی، بیماری های تنفسی، قلبی و عروقی و حتی سقط جنین و ناباروری داشته است. همه این مشکلات ناشی از آلودگی هوا می ‏باشد که لازم است دولت توجه جدی به این موضوعات داشته باشد.