021-22334455 021-22334455 ساعت پاسخ گویی: شنبه تا چهار شنبه از ساعت 8 الی 14

اولادقباد:

ایران در صورت اجرایی شدن سند تحول آموزش از بسیاری معاهده‌های بین‌المللی بی‌نیاز می‌شود

1396/2/19

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است اگرچه بسیاری از کشورهای مسلمان سند ۲۰۳۰را امضا کرده‌اند اما ایران با داشتن سند تحول بنیادین آموزش و موازین اسلامی و اخلاقی باید مفاد این سند را مجدد مورد بررسی قرار دهد.

فریده اولادقباد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره سند آموزشی 2030 یونسکو، گفت: کمیسیون آموزش و تحقیقات و کارشناسان آموزش  عالی باید این سند را مجدد مورد بررسی و واکاویی قرار داده و مفاد آن را بررسی کند؛ هر چند بسیاری از مفاد آن با شاخص‌های کشور اسلامی ایران مغایرت دارد و نمی‌توان این مفاد را پذیرفت.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سند تحول بنیادین در صورت اجرا ایران را از بسیاری از  معاهده‌های بین‌المللی بی‌نیاز می‌کند.

اولادقباد افزود: اگرچه بسیاری از کشورهای مسلمان این سند را امضا کرده‌اند اما ایران با داشتن سند تحول بنیادین و موازین اسلامی و اخلاقی باید مفاد این سند را مجدد مورد بررسی قرار دهد تا مشخص شود آیا مواد آن امکان تطبیق با قوانی داخلی و بومی‌سازی دارند یا خیر، البته در غیر این صورت نمی‌تواند به آن استناد کرد.

 عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه سند 2030 نسبت به گسترش آموزش عمومی، ریشه‌کن کردن بی‌سوادی، اولویت‌دهی به پژوهش، برابری جنسیتی و حقوق دختران تاکید دارد، افزود: از آنجا که تمامی این موارد در اسناد بالادستی نظام با در نظر گرفتن سبک زندگی ایرانی - اسلامی آمده، به‌‎یقین اجرای اسناد داخلی بر این معاهده بین‌المللی ارجحیت دارد.