021-22334455 021-22334455 ساعت پاسخ گویی: شنبه تا چهار شنبه از ساعت 8 الی 14


دولت ردیف بودجه‌ای برای خرید خانه مفاخر اختصاص دهد

1396/11/02

عضور فراکسیون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه دولت برای حفاظت از خانه مفاخر ردیف بودجه‌ای برای آنها در نظر بگیرد، گفت: شورای عالی میراث فرهنگی برای صیانت از آثار تاریخی اقدامات سریع و عاجلی انجام دهد.

فریده اولادقباد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به وضعیتی که برای خانه نیما ظرف چند روز اخیر پیش آمد، گفت: در بسیاری از کشورها میراث فرهنگی و آثار باستانی جزیی از هویت آن کشور محسوب می‌شوند؛ در کشورهای توسعه یافته اگر اثری تخریب شود درصدد مرمت آن برمی‌آیند چرا که آنها عاملی برای جذب گردشگر و در نتیجه ارزآوری و اشتغال هستند این در حالی است که در کشور ما به بنایی مانند خانه نیما توجه چندانی نمی‌شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در کشورهای دیگر ردیف بودجه‌ای مستقل برای تعمیرات و صیانت از میراث فرهنگی وجود دارد چرا که نسل‌های آینده باید از طریق همین آثار هویت ملی خود را بشناسند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بیان کرد: دولت برای حفظ و مرمت بناهای تاریخی اهتمام ویژه ورزد چرا که تخریب آنها نیز کار بسیار ناپسندی است؛ برای حفاظت از خانه نیما که یکی از مفاخر ایرانی است باید تلاش‌های بیشتری صورت گیرد.

وی با بیان اینکه برخی از آثار تاریخی مالکان خصوصی دارد، اظهار کرد: دولت اگر مایل است خانه مفاخری که در اختیار مالکان خصوصی است را به عنوان اثر ملی در نظر بگیرد بهتر است بودجه‌ای علاوه بر بودجه سازمان میراث فرهنگی برای خرید آنها تخصیص دهد.

اولادقباد با بیان اینکه شورای عالی میراث فرهنگی برای صیانت از آثار تاریخی اقدامات سریع و عاجلی انجام دهد، ادامه داد: دولت بهتر است برای حفظ آثاری نظیر خانه نیما تدابیر لازم را بیاندیشد؛ هم‌چنین می‌تواند ردیف بودجه‌ای برای خرید آثار باستانی که مالکان خصوصی دارد در نظر گیرد تا بتواند از این طریق از این آثار محافظت کند.

عضور فراکسیون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پایان افزود: دولت و سازمان میراث فرهنگی در معرفی آثار باستانی در داخل و خارج کشور برای جذب گردشگر تلاش‌های بیشتری انجام دهند؛ رسالت خطیر سازمان میراث فرهنگی استفاده از ظرفیت رسانه ملی و فضای مجازی برای معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران است.