021-22334455 021-22334455 ساعت پاسخ گویی: شنبه تا چهار شنبه از ساعت 8 الی 14

فریده اولاد قباد:

شورای نگهبان امکان استفاده از ظرفیت زنان را فراهم کند/ نیاز به بانک اطلاعاتی در مورد توانمندی زنان داریم

1395/11/26

نماینده مردم تهران گفت: انشالله شورای نگهبان با تعریف خود از رجل سیاسی شرایط برای حضور زنان در عرصه ریاست جمهوری را فراهم کند.

«فریده اولاد قباد» نماینده مردم تهران در مورد لزوم تعریف رجل سیاسی از سوی شورای نگهبان  در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری برنا گفت: ما در کشور زنان توانمندی داریم که لازم است از ظرفیت آنها در پست های کلان کشور استفاده شود. انشالله شورای نگهبان با تعریف خود از رجل سیاسی شرایط برای حضور زنان در عرصه ریاست جمهوری را فراهم کند.

فریده اولاد قباد در مورد توانایی زنان برای اداره کشور گفت: زنان ما توانمتد هستند و می توانند به خوبی از پس مسائل مدیریتی در سطح کلان برآیند اما مشکل ما این است که بسیاری از زنان در نقاط مختلف کشور با توانایی های بالا شناسایی نشده اند. لذا ما نیاز به یک بانک اطلاعاتی درباره سابقه و تجربه زنان در کل کشور داریم تا بتوانیم به نحو احسنت از این ظرفیت استفاده کنیم.

او در پاسخ به این سوال که چه میزان اراده برای تعریف رجل سیاسی از سوی شورای نگهبان مشاهده می شود، گفت: تصمیمات شورای نگهبان با خود این نهاد است، ما فقط می توانیم ابراز امیدواری کنیم که این نهاد ظرفیت نیمی از جمعیت کشور را برای پیشرفت و توسعه در نظر بگیرد و با تعریفش از رجل سیاسی بستر حضور زنان را فراهم کند.

اولاد قباد درباره مصوبه مجلس مربوط به بازنشستگی زنان نیز گفت: این مصوبه نیاز به رفع ابهام داشت یعنی بازنشستگی زنان اختیاری می شد. به گونه ای که زنان با شرایط ویژه برای مثال داشتن فرزند معلول، شرایط جسمانی نامساعد و ... امکان بازنشستگی زودتر از موعد آنها فراهم می شد که در غیر این صورت جامعه امکان استفاده از ظرفیت زنان با تجربه را از دست خواهد داد.