021-22334455 021-22334455 ساعت پاسخ گویی: شنبه تا چهار شنبه از ساعت 8 الی 14

اولادقباد: شیوع خودکشی و اعتیاد در میان دانش‌آموزان علامت بحران فرهنگی است

1395/8/24

عضو کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه پدیده اعتیاد در میان دانش‌آموزان نشان از بحران فرهنگی دارد، از عدم آموزش مهارت‌های زندگی که سبب مصرف موادمخدر در میان اقشار مختلف جامعه به‌ویژه این قشر شده، انتقاد کرد.

فریده اولادقباد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت به مناسبت آغاز هفته «مبارزه با اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی» در مدارس با اشاره به افزایش آمار اعتیاد در میان دانش‌آموزان طی سال‌های اخیر، گفت: عدم آموزش رفتارهای صحیح اجتماعی به جامعه شهری به‌ویژه به نهاد خانواده سبب رشد مصرف مواد مخدر در میان اقشار مختلف جامعه به ویژه دانش‌آموزان شده است.

کاهش اعتیاد در  میان نوجوانان و جوانان نیازمند پیگیری برنامه‌های مدون است

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید به آسیب‌های اجتماعی نگاه ملی داشت، افزود: کاهش اعتیاد در  میان نوجوانان و جوانان نیازمند پیگیری برنامه‌های مدونی است که در این برنامه باید مباحث مختلف و متفاوتی مانند مهاجرت، امکانات تفریحی و ورزشی، آموزش‌های اخلاقی و مذهبی، نحوه استفاده از فضاهای مجازی و شبکه‌های خارجی، دارا بودن شغل و هدف در زندگی و... توجه کرد. 

اولادقباد معتقد است؛ رشد بی‌‌رویه مهاجرت و حاشیه‌نشینی در شهرهای بزرگ مانند تهران در بروز رفتارهای پرخطر تاثیرگذار است چراکه بیکاری، فقر اقتصادی، شکاف شدید طبقاتی و تقابل فرهنگی با فرهنگ شهرنشینان می‌تواند موجب بروز این رفتارها شود.

نوع آسیب‌های اجتماعی و رفتارهای پرخطر میان دانش‌آموزان در شهرهای مختلف کشور متفاوت است

وی با بیان اینکه نوع آسیب‌های اجتماعی و رفتارهای پرخطر میان دانش‌آموزان مناطق مختلف کشور و حتی محله‌های شهری همچون تهران متفاوت است، گفت: دراین خصوص نباید از نقش آموزش مهارت‌های زندگی از سوی وزارت آموزش و پرورش، رسانه ملی و دیگر ارگان‌های تربیتی مانند مساجد و فرهنگسراهای شهرداری‌ها برای دانش‌آموزان و والدین به راحتی عبور کرد، چراکه مهارت‌های زندگی، "نـــه" گفتن را به نوجوانان می‌آموزد و آنها را با خطرها آشنا می‌سازد.

رفتارهای پرخطر منجر به ایدز در میان نسل نوجوان شیوع پیدا کرده است

وی با تاکید بر اینکه «اعتمادبه نفس» و «عزت نفس» می‌تواند روحیه زندگی سالم را در دانش‌آموزان افزایش دهد، افزود: رسانه‌ها نقش بسزایی در معرفی شفاف و روشن مواد مختلف مخدر و آسیب‌های پیرامون آن‌ها دارند اما متاسفانه آنطور که باید به این مهم نمی‌پردازند.

این نماینده با ابراز تاسف از اینکه برخی از رفتارهای پرخطر که منجر به بیماری ایدز می‌شود در میان نسل نوجوان شیوع پیدا کرده اما رسانه ملی ورود به آن را همچنان تابو می‌داند، گفت: علاوه بر اینکه رسانه ملی باید به این مهم با جدیت ورود کند، آموزش و پرورش نیز باید در راستای تحقق هدف تربیتی خود، کارگاه‌ها و طرح‌های آموزشی متعددی را برای دانش‌آموزان به منظور آشنایی با عواملی که می‌تواند سلامت آن‌ها را تحث تاثیر قرار دهد برگزار کند.

پدیده خودکشی و اعتیاد در میان دانش‌آموزان نشان از "بحران فرهنگی" دارد

به گفته اولادقباد باید بحران هویت فرهنگی را ناشی از این دانست که نهاد خانواده نتوانسته در انتقال باورها، ارزش‌ها و هنجارها الگوی خوبی برای فرزندان خود باشد؛ همچنین رسانه‌ها نتواستند این باورها را به نسل‌های جدید انتقال دهند چراکه پدیده خودکشی و اعتیاد در میان دانش‌آموزان و نسل جدید نشان از بحران فرهنگی دارد.

فضای مجازی و ماهواره‌ها دانش‌آموزان را دچار دوگانگی فرهنگی می‌کند

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاکید براینکه کاهش آسیب‌های ناشی از دوگانگی ارزشی دانش‌آموزان نیازمند تعامل تمامی ارگان‌ها با خانواده‌ها است، گفت: معتقدم فضای مجازی و فیلم‌های خارجی موجود در این فضاها و ماهواره‌ها دانش‌آموزان را دچار دوگانگی فرهنگی می‌کند چراکه آنها نمی‌دانند آنچه این شبکه‌های می‌گویند؛ درست است یا آنچه در مدرسه و گاه خانواده دیکته می‌شود؛ درواقع دوگانگی فرهنگی، بی‌هنجاری و کج‌روی را در پی دارد.