021-22334455 021-22334455 ساعت پاسخ گویی: شنبه تا چهار شنبه از ساعت 8 الی 14

اولادقباد:

مدارس در امور آموزشی افراط دارند، در امر پرورش تفریط

1395/11/8

عضو کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به مغفول ماندن بعد تربیتی در آموزش و پرورش، معتقد است به دلیل اینکه حوزه تربیتی و مشاوره به دلیل کمبود نیروی متخصص بعد کمرنگ‌تری دارد رفتارهای پرخطر بیشتر اتفاق می‌افتد.

فریده اولاد قباد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به برخی گزارش‌های منتشر شده در مورد آسیب‌های اجتماعی قابل مشاهده در مدارس از جمله تیغ‌زنی در چند سال اخیر گفت: نقش مشاوره در مدارس به عنوان کسی که روانشناسی خوانده باید بیشتر و پررنگ‌تر باشد زیرا کارهایی مانند تیغ زنی و خودزنی علل زیادی از جمله تربیت خانوادگی، فقر مالی اضطراب به دلیل امتحانات و روش‌ها و سبک‌های مختلف زندگی دارد کمااینکه دانش‌آموزانی که با رسانه‌ها و ماهواره‌ها در ارتباط هستند، یک نوع فرهنگ دارند و برخی دیگر دارای فرهنگ متفاوتی هستند لذا هم‌کلامی و دوستی این دو گروه با یکدیگر آنها را دچار تعارض می‌کند زیرا گروه دوستان و همسالان در این زمینه بسیار اثرگذار هستند.

تولید محتوا در رسانه‌ها، راهی برای پیشگیری از گسترش آسیب‌های اجتماعی در دانش‌آموزان

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای پیشگیری از اینگونه رفتارها علاوه بر آموزش و پرورش رسانه‌ها نیز باید نقش پررنگ‌تری را ایفا کنند، گفت: نقش رسانه‌ها بسیار مهم است؛ رسانه‌ها باید تولید محتوای مناسب داشته باشند که جذب کننده نوجوانان و جوانان باشند.

وی با پیشنهاد اینکه کارگروه یا کمیته پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی برنامه‌های خود را با توجه به رفتارهای پرخطر در مناطق مختلف شهر و کشور عملیاتی کنند، افزود: در سال 80 من به عنوان ناظر کمیته پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران فعالیت می‌کردم که در آن طرح‌های بسیار خوبی ازجمله طرح «مدرسه مروج سلامت» اجرایی شد که بر اساس آن یک نوع همکاری بین وزارت آموزش و پرورش، مدارس و نیروی انتظامی وجود داشت و هر کدام از مناطق به کلانتری‌های محل خود مراجعه می کردند و دانش آموزان در جریان مسائل امنیت و اجتماعی قرار می‌گرفتند و به آنها آموزش‌های مهارتی و پیشگیری از رفتارهای پرخطر آموزش داده می‌شد که بازخورد بسیار خوبی داشت.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: یکی از رفتارهای پرخطری که آموزش داده شد در خصوص HIV بود زیرا در سال81 دانش‌آموزان مدارس راه‌های جلوگیری از HIV را نمی‌دانستند و دلیل آن هم این بود که رسانه‌ها به صورت شفاف و روشن راه‌های انتقال HIV را نشان نمی‌دادند و ورود  به چنین مباحثی را یک تابو می‌دانستند.

خشونت‌های غیرکلامی در پسرها بیشتر از دختران است

وی با اشاره به آموزش راه های جلوگیری از شیوع دخانیات، اعتیاد و خشونت در بین دانش آموزان به عنوان رفتارهای پرخطر از سوی کمیته پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، تصریح کرد: خشونت مصداق رفتارهای پرخطر تلقی می شود که می‌تواند کلامی یا غیرکلامی باشد. متأسفانه خشونت کلامی در بین نوجوانان و جوانان در سطح مدارس بسیار راحت و نمایان دیده می‌شود. نمونه خشونت‌های غیرکلامی هم تیغ‌زنی‌هاست که متأسفانه در بین دانش‌آموزان مدارس در چند سال اخیر دیده شده اما آمار دقیقی از آن وجود ندارد ضمن آنکه خشونت‌های غیرکلامی در پسرها بیشتر است.

اولاد قباد با اشاره به اینکه رفتارهای پرخطر در مدارس رو به افزایش است تصریح کرد: کمیته آسیب‌های اجتماعی باید در سطح وزارتخانه نقش خود را پررنگتر کند و مدرسه‌ها باید مروج سلامت باشند و از رفتارهای پرخطر پیشگیری کنند؛ طرح‌هایی را نیز باید با همکاری، همفکری و همیاری بسیاری از متخصصان در حوزه مشاوره روانشناسی و روانشناختی راه اندازی کرد که البته این طرح‌ها می تواند در کمیسیون آموزش مجلس مطرح شود و به عنوان طرح ملی برای کل کشور مورد بررسی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه رفتارهای پرخطر در همه جوامع و استان‌ها وجود دارد، گفت: نوع این رفتارها متفاوت بوده و شدت و ضعف دارد. در استانی ممکن است یک نوع رفتار پرخطر بیشتر باشد و در استان دیگر نوع دیگری از رفتارهای پرخطر بیشتر باشد. بررسی‌ها نشان داده حتی در مناطق متفاوت شهر تهران، نوع استعمال مواد دخانی در مدارس متفاوت است. این رفتارهای پرخطر در همه جا وجود دارد اما شکل، نوع و شدت و ضعف آن با هم متفاوت است.

طرح و برنامه‌ها برای حل آسیب‌های اجتماعی باید ملی باشد

عضو کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش مجلس خاطر نشان کرد: طرح و برنامه‌ها برای حل آسیب‌های اجتماعی در مدارس باید ابتدا ملی و برای کل کشور باشد و سپس متناسب با مراکز و شهرستان‌هایی که بیشترین نوع فراوانی رفتارهای پرخطر را دارند، اجرایی شود.

وی ادامه داد: معاونت پرورشی و مشاوران مدارس در راستای درونی کردن ارزش‌ها، باورها، هنجارها و جامعه پذیر کردن دانش آموزان از نظر دینی -به طوری که دانش آموز اجباری در این مسائل نبیند- نقش بسیاری دارند زیرا اگر این باورها در آنها درونی شود، در پیشگیری از رفتارهای پرخطر آنها می‌تواند اثرگذار باشد.

اولاد قباد در ادامه گفت: دانش‌آموزی که نماز می‌خواند و اعتقاد دارد، احتمالا کمتر به سمت رفتارهای پرخطر می‌رود؛ با این حال نقش روانشناسان و مشاوران مدرسه بسیار مهم‌تر است. دانش‌آموزان باید مراجعه کردن به اتاق مشاوره را یاد بگیرند و اگر مسائلی دارند با آنها حل و فصل کنند. از همه مهمتر برای پیشگیری از رفتارهای پرخطر، عوامل اجرایی مدارس باید شنونده‌های خوبی برای دانش آموزان باشند و مدارس صرفا بعد آموزشی نداشته باشد.

در مدارس کشور افراط و تفریط می‌شود

این نماینده مجلس دهم با بیان اینکه دانش آموزان ماشین ضبط نیستند که فقط به مدرسه بروند و مطالب را یاد بگیرند، ادامه داد: کار مدارس باید خروجی داشته باشد لذا تعلیم و تربیت باید در کنار هم بوده و در کنار بعد آموزشی، بعد پرورشی را نیز در مدارس شاهد باشیم. اما در حال حاضر در مدارس کشور افراط و تفریط می‌شود به طوری که برای مسائل آموزشی برنامه ریزی‌های فراوانی هم در مدارس هم در بیرون از مدارس و آموزشگاه‌ها می‌شود و هزینه‌های بسیار بالایی برای خرید کتاب‌های کمک درسی به دوش خانواده‌ها می‌افتد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاکید بر اینکه با وجود هزینه‌های بسیار برای آموزش نباید بعد تربیتی را فراموش کرد، تصریح کرد: معاونت تربیتی می‌تواند معاونت پرورشی باشد که زیرمجموعه معاونت پرورشی همان معلم قرآن، نماز، امور فرهنگی و هنری و مشاوره و روانشناسی است.

بعد تربیتی در آموزش و پرورش مغفول مانده است

اولاد قباد افزود: بعد تربیتی در آموزش و پرورش مغفول مانده است و بعد آموزشی در مدارس پررنگ شده است به دلیل اینکه حوزه تربیتی و مشاوره به دلیل کمبود نیروی متخصص بعد کمرنگ‌تری دارد رفتارهای پرخطر بیشتر اتفاق می‌افتد.

عضو کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به کسری بودجه آموزش و پرورش افزود: یکی از دلایل کمبود نیروی متخصص در مدارس  (علی‌الخصوص در دوره متوسطه اول) کمبود بودجه است که بایستی جبران شود؛ همچنین باید نهاد خانواده و سایر سازمان‌ها مثل صدا وسیما، تبلیغات اسلامی و بسیاری از جاهای دیگر دست به دست هم دهند تا این رفتارها کنترل شود چرا که هزینه درمان این موارد بیشتر از هزینه پیشگیری است لذا بایستی بیشتر هزینه‌ها و بودجه‌ها صرف پیشگیری شود تا درمان آن.

"نه" گفتن به دانش آموزان آموخته شود

وی خاطرنشان کرد: مهم ترین راهکار پیشگیری از رفتارهای پرخطر آموزش مهارت‌های اساسی زندگی همچون بالا بردن اعتماد به نفس دانش آموزان، «نه» گفتن و دوست‌یابی است.

عضو کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه باید همکاری و ارتباط تنگاتنگ خانواده‌ها با مدارس ایجاد شود، گفت: برخی از اولیا بعد از اینکه فرزندان خود را به مدرسه می‌فرستند دیگر تعاملی با مدرسه ندارند در حالی که تعامل با کادر اجرایی از جمله مدیر، معاون آموزشی، پرورشی، مشاور و معلمان باید وجود داشته باشد تا هماهنگی همه نهادها برای نهادینه کردن باورها و ارزش‌ها برای جلوگیری از رفتارهای پرخطر ایجاد شود.