021-22334455 021-22334455 ساعت پاسخ گویی: شنبه تا چهار شنبه از ساعت 8 الی 14

مدیریت درست برداشت آب در دستور کار مجلس

1395/12/26

آرمان- زهرا سلیمانی:‌ در دنیا اکوتوریسم یا بوم‌گردشگری، گونه‌ای از گردشگری است که در آن گردشگران برای بازدید از مناطق طبیعی، بکر و دست‌ نخورده‌ سفر کرده و به تماشای حیات وحش و جاذبه‌های طبیعی می‌پردازند. البته در این نوع از گردشگری فقط بازدید از جاذبه‌های طبیعی مطرح نیست. هدف از این سفر علاوه بر سودرسانی به جوامع محلی، این است که افراد، رفتار با محیط‌زیست و حفظ آن را بیاموزند. در این شرایط عدم آسیب رسانی به طبیعت از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. اما در کشور ما طبیعتگردی به این شکل انجام نمی‌شود، چون با بررسی نقاط مورد بازدید گردشگران می‌توان به رهاسازی زباله‌های تجزیه ناپذیر در طبیعت، رهایی آتش‌های افروخته شده بدون توجه به نکات ایمنی، تخریب درختان و... اشاره کرد. در این شرایط باید گفت توجه به محیط‌زیست کشور از سوی گردشگران و طبیعتگردان داخلی کمرنگ است. آنچه در ادامه می‌خوانید نظرات فریده اولاد قباد، عضو فراکسیون محیط‌زیست مجلس، در گفت‌وگو با «آرمان» است.

سفر محیط‌زیستی چیست؟

در این زمینه مقوله‌ای تحت عنوان فرهنگسازی مطرح می‌شود. باید دغدغه‌ محیط‌زیستی از سطح مدارس آغاز شود. توجه به محیط‌زیست نه تنها در ایام نوروز و دیگر ایام خاص بلکه باید در تمام فصول مورد توجه قرار گیرد. در این وضعیت افراد با بازدید از مناطق طبیعی و با آگاهی نسبت به حفاظت آن اقدامات لازم را انجام می‌دهند. طبیعتگردان باید در هر شرایطی از هر گونه اقدام مخرب به محیط‌زیست جلوگیری کنند. آنها می‌توانند با کسب اطلاعات در زمینه حفاظت محیط‌زیست در طول سفر با هر گونه اقدام آسیب‌زننده مقابله کنند.

نقش کمپین‌ها را در فرهنگسازی مسائل محیط‌زیستی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

متاسفانه در اغلب سفرها به ویژه در سفر به خطه شمال کشور شاهد رهاسازی زباله‌ها در مناطق بکر و سرسبز هستیم. این در حالی است که روند جذب این مواد در طبیعت سال‌ها طول می‌کشد. در این وضعیت باید با کمک آموزش و پرورش، آموزش عالی، رسانه‌ها و معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری بتوان به شکل جامع و کامل فرهنگ گشت و گذار در طبیعت و استفاه مناسب از طبیعت را به همگان آموخت. در این وضعیت هر سازمان و نهاد بر اساس امکاناتش می‌تواند در این فرهنگسازی تاثیرگذار باشد. در این شرایط می‌توان با همراهی سازمان‌ها، نهادهای دولتی، سازمان‌های مردم نهاد، کمپین‌ها و هر تشکل محیط‌زیستی دیگر در ارتقای جایگاه محیط‌زیست در بین افراد تاثیرگذار بود. در این وضعیت حتی حمایت دولت از این کمپین‌ها می‌تواند در ارتقای کارایی آنها نقش داشته باشد.

در یک سال اخیر به دغدغه‌های محیط‌زیستی کشور از سوی دست‌اندرکاران چگونه پاسخ داده شده است؟

این سوال را می‌توان از مسئولان در سازمان حفاظت محیط‌زیست پرسید. هم اکنون در قسمت جنوب و غرب کشور شاهد وجود ریزگردها و آلودگی هوا در کلانشهرهای کشور هستیم. این امر عوارض فراوانی برای سلامت جامعه داشته است. برای مثال در طول سال به دلیل شدت آلودگی هوا در استان‌های ایلام و خوزستان بسیاری از افراد روانه بیمارستان می‌شوند. با توجه به اقدامات انجام شده برای کاهش شدت آلودگی‌های موجود می‌توان با همراهی دیگر دستگاه‌ها در مدیریت و کاهش عوارض آلودگی‌ها تاثیرگذار بود.

هم اکنون توجه افراد به محیط‌زیست را نسبت به گذشته چگونه ارزیابی می‌کنید؟‌

شاید در گذشته اطلاعات و آگاهی مردم این مرز و بوم نسبت به محیط‌زیست کمرنگ بود، اما امروزه اغلب افراد با توجه و اطلاعات مناسب محیط‌زیست را به عنوان یک میراث گرانبها از نسل‌های گذشته می‌دانند. در این وضعیت نباید به راحتی از کنار اقدامات ناشی از تخریب طبیعت گذشت. برای ارتقای جایگاه محیط‌زیست در بین مردم باید مسئولان دانشگاهی، پژوهشگران، کارشناس و دست اندرکاران امر با یک اقدام کاربردی نسبت به بهره برداری، جهتگیری‌های آموزشی، پژوهشی و حتی اجرایی در کشور بر اساس داده‌های موجود از سوی سازمان حفاظت محیط‌زیست، سازمان جنگلداری و منابع طبیعی بتوانند در ارتقای جایگاه محیط‌زیست در کشور تاثیرگذار باشند. همین امر باعث شده تا در زمینه افزایش اطلاعات عمومی، شناخت تهدیدهای زیست‌محیطی برای اصلاح نگرش و شیوه زندگی مردم تاثیرگذار باشد.

هم‌اکنون مهم‌ترین مساله در فراکسیون محیط‌زیست مجلس چیست؟

این فراکسیون نسبت به ابعاد مختلف محیط‌زیست کشور دغدغه‌مند است. در کشور ما مساله طبیعت در ابعاد مختلف مورد زوال و تخریب‌های فراوان قرار گرفته است. برای مثال در کشور به دلیل ساخت و سازهای فراوان، قطع درختان و آتش سوزی‌های متعدد شاهد بروز چالش‌های فراوان هستیم. این اقدامات عواقب جبران ناپذیری را برای نسل‌های آینده به دنبال دارد. از دیگر مشکلات محیط‌زیستی کشور می‌توان به تغییر اقلیم اشاره کرد. در ضمن از دیگر مسائل مورد بررسی این فراکسیون می‌توان به بلایای طبیعی، گسترش ریزگردها، خشکی رودها و تالاب‌ها، آلودگی منابع آب و خاک، تخریب جنگل‌ها، افت شدید آب در سفره‌های زیرزمینی و فرسایش خاک اشاره کرد. هر یک از این نارسایی‌ها جزو دغدغه‌های فراکسیون هستند. امید است در سال ۹۶ هر یک از موارد یاد شده مورد بررسی قرار گرفته و راهکارهای عملی برای کاهش شدت تخریب هر یک از آنها لحاظ شود.

در شرایط کنونی وضعیت محیط‌زیست کشور چنان اسفناک است که انگار هیچ سازمانی نمی‌تواند برای ارتقای این جایگاه اقدامات موثر انجام دهد.

برای ارتقای جایگاه محیط‌زیستی کشور باید سازمان‌ها، نهادها، سازمان حفاظت محیط‌زیست و سازمان‌های مردم نهاد که به نوعی مرتبط با محیط‌زیست هستند با اطلاعات و آمار در اختیارشان ساختار منسجمی را نسبت به دستیابی اطلاعات محیط‌زیستی ارائه دهند. نارسایی‌های محیط‌زیستی کشور فراوان است. در این شرایط هیچ فردی نمی‌گوید چرا درختان زاگرس به این شدت قطع می‌شوند؟ یا تعداد قابل توجهی از زغال‌های بسته بندی شده از کدام منبع تولید و روانه بازار ‌شده است؟! در بین ۱۳۳ کشور جهان ایران رتبه ۱۳۲ را در حوزه مدیریت آب کسب کرده است. این امر نشان می‌دهد که در کشور ما غیر از وجود چالش‌های فراوان در زمینه خشکی تالاب‌ها و رودها در مدیریت آب هم نارسایی‌های فراوان وجود دارد. هم اکنون مساله فرسایش خاک به دلیل جنگلخواری، کوه‌خواری، ارتفاع سازی و... بروز کرده است. هر یک از این مسائل جزو دغدغه‌های محیط‌زیستی محسوب می‌شود. برای رهایی از این مشکلات باید با حمایت سازمان‌ها، نهادهای مربوطه، فعالیت سازمان‌های مردم نهاد و طرفداران محیط‌زیست بتوان در ارتقای جایگاه محیط‌زیست در کشور همت گماشت. همچنین در کشور شکار بی‌رویه حیوانات از شدت و حدت فراوان برخوردار است. در این وضعیت مهم‌ترین اقدام فرهنگسازی است.

تاثیر سازمان‌های مردم نهاد (سمن) را در ارتقای فرهنگ زیست‌محیطی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

سازمان‌های مردم نهاد بدون هیچ محدودیت و هزینه‌ای با رویکرد اجتماعی می‌توانند در ارتقای جایگاه محیط‌زیستی کشور تاثیرگذار باشند. در این وضعیت می‌توان به این شکل به ترویج اولویت‌های محیط‌زیستی کشور پرداخت. این در حالی است که زنان در حفظ محیط‌زیست می‌توانند از اهمیت ویژه ای برخوردار باشند. زنان عامل اصلی اصلاح فرهنگ مصرف هستند. آنها به دلیل نقش مهمی که در مدیریت خانه دارند، می‌توانند برنامه‌ریزان اصلاح محیط‌زیست در خانه و محله خود باشند. زنان عامل اصلی انتقال فرهنگ و سواد زیست‌محیطی به نسل‌های آینده‌اند. آنها عامل انتقال میراث معنوی و دانش سنتی زیست‌محیطی هستند که باید از نو کشف و مورد بهره برداری قرار گیرند، چون پرورش نسل نو و تربیت فرزندان برعهده زنان است. چنانچه فرهنگ زیست‌محیطی در مادران رسوخ کند و زنان ما قانونمندی اکوسیستم را بشناسند، می‌توانند این میراث معنوی را به فرزندان خود منتقل کنند. به این ترتیب در می‌یابیم که انتقال فرهنگ مناسب زیست‌محیطی علاوه بر فطرت و غریزه شخصی زنان، به بستر و ابزار نیاز دارد و باید ضرورتا در اختیارشان قرار گیرد.