021-22334455 021-22334455 ساعت پاسخ گویی: شنبه تا چهار شنبه از ساعت 8 الی 14

اولاد قباد:

واحدهای درسی مدیریت بحران تعبیه شود

1395/11/17

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان پیشنهاد ارایه واحدهای درسی راجع به مدیریت بحران گفت: آموزش‌ها در برابر حوادث باید از مقطع ابتدایی به دانش‌آموزان شروع شود.

فریده اولاد قباد در گفت وگو با ایسنا با تاکید بر ضرورت تعبیه واحدهای دانشگاهی مدیریت بحران اظهار کرد: پیشنهاد ایجاد واحدهای درسی در کمیسیون آموزش مجلس می‌تواند مطرح شود که واحدهای درسی عمومی برای رشته های مختلف و همچنین دروس تخصصی رشته هایی مانند مهندسی محیط زیست ارائه شود و دانشگاه ها در سر فصل های خود واحد درسی مدیریت بحران را لحاظ کنند و دو واحد درسی یا واحدهای بیشتری در این زمینه می تواند اثرگذار باشد و اطلاعات عمومی دانشجویان را بالا ببرد.
وی با تاکید بر این که آموزش ها باید از مقاطع ابتدایی برای دانش آوزان شروع شود، گفت: اگر افراد از مقاطع ابتدایی آموزش ببینند و این آموزش ها به عنوان یک فرهنگ نهادینه شود در مواجهه با چنین حوادثی بهتر می توان اقداماتی را که نیاز است  با کمترین زمان و بیشترین دقت انجام دهند.
نماینده مردم تهران در مجلس افزود: در کشوری هستیم که با حوادثی مانند سیل، زلزله و حوادث طبیعی و غیر مترقبه به کرات مواجه می شویم در نتیجه نیاز به سازمان مدیریت بحران داریم و سازمان مدیریت بحران هم نیازمند به تربیت کادر متخصص است و می طلبد نیروهایی تربیت شوند که متناسب با این سازمان و حوادثی که طی سال به وجود می آید آمادگی مقابله و مواجهه با بحران ها را داشته باشند.
نماینده مردم تهران در مجلس همچنین اظهار کرد: پیشنهاد تشکیل چنین سازمانی می تواند در یک برنامه میان مدت یا بلند مدت در نظر گرفته شود تا آمادگی در برابر بحران ها به طور کامل آموزش داده شود.
اولاد قباد در ارزیابی خود از مدیریت بحران در حادثه ای که برای ساختمان پلاسکو اتفاق افتاد اظهار کرد: مشابه ساختمان پلاسکو در کلانشهر تهران کم نیستند و پلاسکو قطعا اولین و آخرین نخواهد بود.
وی یادآور شد: بافت های فرسوده زیادی در کلانشهر تهران وجوددارد و می توان اقدامات پیشگیرانه را برای چنین ساختمان های با توجه به مسئولیت دستگاه های ذیربط انجام داد، در حالی که شهردار و شورای شهر هر کدام اشاره کردند که اخطارهایی را ابلاغ کرده اند اما آیا این اخطارها نیازمند به پی گیری نبوده است؟
اولاد قباد با تاکید بر این که حادثه ساختمان پلاسکو قابل پیش بینی و پیش گیری بود، گفت: می توانستند بدون این که ساختمان را پلمپ کنند موارد امنیتی مورد نیاز را در ساختمان انجام دهند.
این نماینده مجلس در بخش دیگری از این گفت وگو با اشاره به این که باید آموزش های مورد نیاز هر حادثه به صورت تخصصی به آتش نشانان ارایه شود، ابراز کرد: همچنین افرادی که مدیریت ها را هم بر عهده دارند باید آشنا به مسایل بحران باشند که بتوانند در چنین مواقعی از امکانات و نیروهای متخصص خود متناسب با هر نوع حادثه استفاده کنند.
نماینده مردم تهران در مجلس همچنین اظهار کرد: آیا با توجه به جمعیت تهران و وسعت آن، امکانات و تجهیزات مورد نیاز کلانشهر تهران را فراهم کرده ایم؟چندین ساختمان بلند مرتبه  در تهران وجود دارد آیا متناسب با آن ها امکانات و تجهیزات وجود دارد؟ بنابراین زمانی که بحث مدیریت بحران مطرح می شود باید کادر و نیروی متخصص هم متناسب با آن بحران وجود داشته باشد.