تقدیر عملی از مردم همیشه در صحنه با آشتی ملی

تاریخ مقاله: 1394/12/2

تقدیر عملی از مردم همیشه در صحنه با آشتی ملی

با توجه به وضعیت نامساعد اقتصادی و بحران­هایی که منطقه خاورمیانه را فرا گرفته که حتی خطر گسترش جنگهای منطقه ای نیز دور از ذهن نیست، مردم ایران به اهمیت و نقش و جایگاه مجلس شورای اسلامی به عنوان یکی از ارکان اصلی حکومت و مردمسالاری، بیش از پیش واقف هستند و می­دانند که اگر یک مجلس تندرو روی کار بیاید چه عوارضی برای کشور در عرصه داخلی و بین المللی خواهد داشت، لذا اغلب مردم در دو سال اخیر، برای برگزاری انتخابات مجلس روزشماری می کنند و آمادگی و شور و نشاط لازم برای مشارکت حداکثری وجود دارد. اگر چه برخی تنگ نظری ها در تأیید صلاحیتها، کمی از شور و نشاط سیاسی را تحت تأثیر قرار داد اما به نظر من، با نهایی شدن لیستهای احزاب و جریانهای اصلاح طلب و اصولگرا، فضای انتخابات به سمت دو قطبی شدن و رقابت بیشتر می رود و قطعا در روزهای نزدیک به انتخابات بخش عمده ای از مردم که شاید هنوز برای شرکت در انتخابات تردید دارند، تصمیم قاطع برای حضور فعال خواهند گرفت و احتمالا شاهد حضور چشمگیر مردم در انتخابات خواهیم بود. به نظر من حدود 70 درصد از واجدین شرایط در این انتخابات شرکت کرده و رأی خواهند داد.

نکته مهم اینکه امیدوارم مجموعه ارکان نظام و حاکمیت هم به درستی از مردمِ همیشه در صحنه قدردانیِ عملی، نه شعاری، کند و برای آشتی ملی، پیش قدم شده و برای کامل کردن جشن ملی، اقدام به رفع حصر محصورین و آزادی زندانیان سیاسی کند. تا امروز، قدردانی از حضور مردم در عرصه های مختلف از جمله راهپیمایی ها و انتخابات، فقط محدود به صدور بیانیه و سخنرانی بوده، اما ما انتظار داریم امسال، حاکمیت اقدام عملی کرده و با این کار خود، آغازگر و کامل کننده جشن ملی و وفاق ملی باشد و در سالی که به همدلی و همزبانی دولت و ملت تأکید شده و مردم با حضور گسترده خود در راهپیمایی 22 بهمن و انتخابات 7 اسفند، همدلی شان را ابراز کرده اند، حاکمیت نیز در راستای همدلی با مردم، مهربانی و مهرورزی خود را بیشتر کند تا همه فرزندان انقلاب و نظام که از ابتدای انقلاب به این نظام و کشور خدمت کرده و وفاداری شان را ثابت کرده اند، به خاطر اختلاف فکر و سلیقه در حصر و زندان نباشند و با عملی کردن آشتی ملی، زمینه خدمت همه علاقمندان به نظام فراهم شود.

امروز همه طرفداران اصلاحات باید در فرصتِ اندک باقیمانده همه تلاششان را برای حضور حداکثری مردم در پای صندوقهای رأی و دادن رأی به همه نامزدهای حاضر در لیست ائتلاف اصلاح طلبان و نیز لیست مورد حمایت آیت الله هاشمی رفسنجانی در مجلس خبرگان صرف کنند. ما امید داریم که مجلس آینده، عاری از هر گونه رادیکالیسم و تندروی که مُضر به منافع ملی است، باشد. از مردم آگاه هم چنین انتظار می رود که حامی اصلاحات و اعتدال باشند.

نکته دیگر این که برخی از تحریم کنندگان انتخابات که در صورت شرکت در انتخابات، آرایشان به صندوق اصلاح طلبان ریخته خواهد شد، با افتخار اعلام می کنند که ما حاضر نیستیم برای افرادی که از عملکردشان مطمئن نیستیم، شناسنامه خود را آلوده به مهر انتخابات کنیم و باید ارزش رأی مان را بدانیم و بیهوده خرجش نکنیم، به این دوستان هم باید گفت، شما با این فکرتان، رأی تان را پیش از شروع انتخابات به نفع گروه های تندرو به داخل صندوق انداخته اید و فرصتی را برای حضور آنها با آرای ثابت و حداقلی شان در مجلس فراهم کرده اید. عرصه سیاست، مجال قهر نیست.

 با توجه به اینکه اصلاح طلبان با حامیان دولت و جریان اعتدال در این انتخابات ائتلاف کرده اند و با توجه به اینکه پیش بینی می شود حضور مردم در انتخابات گسترده باشد، امید زیادی داریم که مجلس دهم، مجلسی همسو با دولت شود. البته همسویی ما با دولت، مطلق نیست بلکه مشروط به توانمندی اعضای کابینه، عملکرد منطبق با منافع ملی و تدبیر دولتمردان در عرصه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، سیاست خارجی و سیاست داخلی است. اگر هر یک از دولتمردان از مسیر اعتدال و سلامت اقتصادی خارج شود، ما هشدار لازم را داده و مانع انحرافشان خواهیم شد. بنابراین، همسویی و همراهی مجلس آینده قطعا در جهت تقویت دولت در جهت حرکت بر مدار منافع ملی خواهد بود.

فریده اولاد قباد، عضو ائتلاف فراگیر اصلاح طلبان