021-22334455 021-22334455 ساعت پاسخ گویی: شنبه تا چهار شنبه از ساعت 8 الی 14

اولاد قباد در گفتگو با هفته نامه صدا:حاکمیت برای آشتی ملی پیشقدم شود

1394/12/2

ترکیب لیست اصلاح طلبان مشخص شده است به نظرتان این ترکیب و فعالیت های اصلاح طلبان در زمینه انتخابات تا چه حد شانس موفقیت آنها را زیاد می کند؟

اگر چه ما انتظار داشتیم صلاحیت تعداد بیشتری از نامزدهای شایسته و باتجربه اصلاح طلب از سوی شورای نگهبان تأیید شود اما متاسفانه این اتفاق رخ نداد و فقط تعداد بسیار معدودی از نامزدهای اصلاح طلبان در سراسر کشور و از جمله تهران تأیید صلاحیت شدند، اما لیستی که شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان پس از ساعتهای طولانی بحث  و بررسی  موفق به نهایی کردن آن شد، شامل افراد توانمند در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است که قطعا ظرفیت بسیار بالایی برای ایجاد تحول در جامعه و پیش بردن گام به گام اصلاحات دارند.

تجربه ثابت کرده که هر زمانی نرخ مشارکت مردم در انتخابات بالا بوده، شانس پیروزی اصلاح طلبان نیز بیشتر بوده است و از این رو، امید ما مشارکتِ حداکثری مردم در انتخابات است و در این راستا تلاش زیادی خواهیم کرد تا افرادی که برای رأی دادن تردید دارند را به پای صندوقهای رأی بکشانیم. بخش عمده ای از تلاش نیروهای اصلاح طلب باید مصروف اقناع مردّدین برای شرکت در انتخابات و جلب آرای خاموش باشد.

این دسته از افراد هم باید به درستی تأمل کنند که آیا کنار کشیدن و بی تفاوت بودن، به نفع آنهاست یا به ضررشان. برخی می گویند مجلس در کشور ما نقش موثری ندارد و ما چرا باید با شرکت در انتخاباتی که اغلب چهره های سرشناس اصلاحات ردصلاحیت شده اند به نظام و انتخابات مشروعیت دهیم. باید به این دوستان متذکر شد، قوانین کشور به دست نمایندگان مجلس تصویب می شود و بخش عمده ای از سرنوشت ما و فرزندانمان بر اساس همین قوانین رقم می خورد. همچنین این مجلس است که به وزرا رأی اعتماد یا عدم اعتماد می دهد و آنها را استیضاح می کند. فراموش نکنیم در همین مجلس نهم، وزرای شایسته ای معرفی شدند اما با اختلاف یک رأی موفق نشدند به کابینه ورود پیدا کنند یا وزیر شایسته علوم با استیضاح مجلس از کابینه کنار گذاشته شد. ما اخیرا دیدیم که در ماجرای تصویب برجام، مجلس نقش عمده ای داشت و حتی خطر عدم تصویب آن وجود داشت.

نکته دیگر این که برخی از تحریم کنندگان انتخابات که در صورت شرکت در انتخابات، آرایشان به صندوق اصلاح طلبان ریخته خواهد شد، با افتخار اعلام می کنند که ما حاضر نیستیم برای افرادی که از عملکردشان مطمئن نیستیم، شناسنامه خود را آلوده به مهر انتخابات کنیم و باید ارزش رأی مان را بدانیم و بیهوده خرجش نکنیم، به این دوستان هم باید گفت، شما با این فکرتان، رأی تان را پیش از شروع انتخابات به نفع گروه های تندرو به داخل صندوق انداخته اید و فرصتی را برای حضور آنها با آرای ثابت و حداقلی شان در مجلس فراهم کرده اید. عرصه سیاست، مجال قهر نیست.

بنابراین، امید ما به حضور گسترده و حداکثری مردم در پای صندوقهای رأی است که اگر این اتفاق بیافتد، قطعا ما اصلاح طلبان پیروز نهایی خواهیم بود.

 

 فضای سیاسی کشور را در آستانه انتخابات چگونه ارزیابی می کنید؟

با توجه به وضعیت نامساعد اقتصادی و بحرانهایی که منطقه خاورمیانه را فرا گرفته که حتی خطر گسترش جنگهای منطقه ای نیز دور از ذهن نیست، مردم ایران به اهمیت و نقش و جایگاه مجلس شورای اسلامی به عنوان یکی از ارکان اصلی حکومت و مردمسالاری، بیش از پیش واقف هستند و می دانند که اگر یک مجلس تندرو روی کار بیاید چه عوارضی برای کشور در عرصه داخلی و بین المللی خواهد داشت، لذا اغلب مردم در دو سال اخیر، برای برگزاری انتخابات مجلس روزشماری می کنند و آمادگی و شور و نشاط لازم برای مشارکت حداکثری وجود دارد. اگر چه برخی تنگ نظری ها در تأیید صلاحیتها، کمی از شور و نشاط سیاسی را تحت تأثیر قرار داد اما به نظر من، با نهایی شدن لیستهای احزاب و جریانهای اصلاح طلب و اصولگرا، فضای انتخابات به سمت دو قطبی شدن و رقابت بیشتر می رود و قطعا در روزهای نزدیک به انتخابات بخش عمده ای از مردم که شاید هنوز برای شرکت در انتخابات تردید دارند، تصمیم قاطع برای حضور فعال خواهند گرفت و احتمالا شاهد حضور چشمگیر مردم در انتخابات خواهیم بود. به نظر من حدود 70 درصد از واجدین شرایط در این انتخابات شرکت کرده و رأی خواهند داد.

نکته مهم اینکه امیدوارم مجموعه ارکان نظام و حاکمیت هم به درستی از مردمِ همیشه در صحنه قدردانیِ عملی، نه شعاری، کند و برای آشتی ملی، پیش قدم شده و برای کامل کردن جشن ملی، اقدام به رفع حصر محصورین و آزادی زندانیان سیاسی کند. تا امروز، قدردانی از حضور مردم در عرصه های مختلف از جمله راهپیمایی ها و انتخابات، فقط محدود به صدور بیانیه و سخنرانی بوده، اما ما انتظار داریم امسال، حاکمیت اقدام عملی کرده و با این کار خود، آغازگر و کامل کننده جشن ملی و وفاق ملی باشد و در سالی که به همدلی و همزبانی دولت و ملت تأکید شده و مردم با حضور گسترده خود در راهپیمایی 22 بهمن و انتخابات 7 اسفند، همدلی شان را ابراز کرده اند، حاکمیت نیز در راستای همدلی با مردم، مهربانی و مهرورزی خود را بیشتر کند تا همه فرزندان انقلاب و نظام که از ابتدای انقلاب به این نظام و کشور خدمت کرده و وفاداری شان را ثابت کرده اند، به خاطر اختلاف فکر و سلیقه در حصر و زندان نباشند و با عملی کردن آشتی ملی، زمینه خدمت همه علاقمندان به نظام فراهم شود.

 

مدیریت لیدرهای اصلاح طلبان در انتخابات فعلی و سازماندهی نیروهای اصلاح طلب را چگونه می بینید؟

بزرگان جبهه اصلاحات تلاشهای صادقانه و زیادی را برای سازماندهی نیروهای اصلاح طلب و بستن لیست انتخابات در سراسر کشور کردند. وقت و حوصله و دقت بسیار زیادی را برای این کار صرف کردند که واقعا نیروها و طرفداران اصلاحات باید قدردان آنان باشند. بنده هم به نوبه خودم از همه این بزرگواران تقدیر و تشکر می کنم. فقط شاید برخی از عزیزان همفکر ما که به دلیل محدویت تعداد، شانس ورود به لیست را از دست دادند، کمی دلخور شده  و گلایه هایی داشته باشند که از این عزیزان هم درخواست داریم در راستای عمل کردن به وظیفه و استراتژی اصلی مان که حضور گسترده مردم و دادن رأی به کل لیست ائتلاف اصلاح طلبان است گام بردارند و بدانند که قطعا در آینده در زمینه های دیگری از حضور پرشور آنان بهره مند خواهیم شد. امروز همه طرفداران اصلاحات باید در فرصتِ اندک باقیمانده همه تلاششان را برای حضور حداکثری مردم در پای صندوقهای رأی و دادن رأی به همه نامزدهای حاضر در لیست ائتلاف اصلاح طلبان و نیز لیست مورد حمایت آیت الله هاشمی رفسنجانی در مجلس خبرگان صرف کنند. همه کاندیداهای لیست ائتلاف و طرفدارانشان نیز باید از تبلیغات انفرادی پرهیز کرده و هر کاندیدا، علاوه بر خود برای 29 دیگر تبلیغ کند تا به یاری ایزد منان، کل لیست اصلاح طلبان موفق به ورود به بهارستان شوند که اگر این اتفاق نیافتد و فقط برخی از اعضای لیست رأی بیاورند، اهداف و استراتژی اصلی اصلاحات که همانا رفع موانع مردمسالاری دینی است بر زمین می ماند.

 

چقدر امید دارید مجلسی همسو با دولت تشکیل شود؟

با توجه به اینکه اصلاح طلبان با حامیان دولت و جریان اعتدال در این انتخابات ائتلاف کرده اند و با توجه به اینکه پیش بینی می شود حضور مردم در انتخابات گسترده باشد، امید زیادی داریم که مجلس دهم، مجلسی همسو با دولت شود. البته همسویی ما با دولت، مطلق نیست بلکه مشروط به توانمندی اعضای کابینه، عملکرد منطبق با منافع ملی و تدبیر دولتمردان در عرصه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، سیاست خارجی و سیاست داخلی است. اگر هر یک از دولتمردان از مسیر اعتدال و سلامت اقتصادی خارج شود، ما هشدار لازم را داده و مانع انحرافشان خواهیم شد. بنابراین، همسویی و همراهی مجلس آینده قطعا در جهت تقویت دولت در جهت حرکت بر مدار منافع ملی خواهد بود.

 

اولویت و برنامه های شما چیست؟

بخش عمده ای از برنامه های من، با توجه به تحصیلات و مطالعات جامعه شناسی و سوابق کاری ام، مربوط به حوزه اجتماعی و آسیبهای آن و حمایت از دولت در جهت پیشبرد برنامه های اصلاحی و اعتدالی به خصوص با تمرکز بر دو بخش آموزش و پرورش و حقوق زنان است. همچنین با توجه به اینکه بنده بیش از دو دهه تجربه در تعلیم و تربیت و امور اجرایی آموزش و پرورش دارم، در راستای حمایت حداکثری از صنف فرهنگیان اقدام خواهم کرد. من یک معلم هستم و درد و رنج معلمان را کشیده ام. همه اقشار جامعه از جمله معلمان، کارگران، زنان، جوانان و ایثارگران باید به صورت عملی، نه شعاری، مورد تکریم قرار گیرند. حرفها و شعارهای زیادی در 37 سال گذشته داده شده اما اکنون دیگر، حرف بس است و باید عمل کرد. دوصد گفته چون نیم کردار نیست.

برنامه محوری من در راستای تحکیم و تعالی نهاد خانواده است که در این راستا، برنامه های کوتاه، میان و بلند مدت دارم که به شرح زیر است:

برنامه های کوتاه مدت:

۱- حمایت از حقوق معیشتی و تلاش در راستای کرامت انسانی معلمان

تصویب برنامه جامع مقابله با آسیب های تهدید کننده امنیت خانواده و عوامل ترلزل کیان آن

۲- تصویب و پیگیری مستمر «نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی زنان» با تاکید بر بهبود وضعیت زنان سرپرست خانوار و بی سرپرست و ارائه آن به مراجع ذیصلاح

۳- تاکید و اصرار بر کمک دولت  در جهت تاسیس و تقویت شبکه های تلویزیونی خانواده با حضور جامعه شناسان و روانشناسان و دیگر متخصصین حوزه خانواده با محوریت نهادینه سازی  سبک زندگی ایرانی – اسلامى

  ۴-  لزوم طراحی و تصویب میان رشته های جدید از قبیل مشاوره خانواده، بهداشت خانواده، حقوق خانواده، متناسب با نقش و کارکرد خانواده

۵- تدوین نطام جامع سلامت اجتماعی خانواده ایرانی- اسلامی

 

برنامه های میان مدت:

 ۱-  به روز رسانی  وظایف و عملکردهای کمیته کنترل و پیشگیری از  آسیب های اجتماعی از جمله طلاق، اعتیاد، کارتن خوابی و... با هدف برنامه ریزی، هدایت و جریان سازی و نظارت بر اقدامات مرتبط با تحکیم خانواده

 ۲- توانمند سازی خانواده های آسیب دیده اجتماعی از طریق آموزش و کسب مهارت های مقتضی و متناسب با شرایط اجتماعی - اقتصادی به جای تسکین های مقطعی و فریبنده

 ۳- تلاش  و همکاری مجدّانه با نظام آموزشی کشور در جهت تدوین محتوای کتب درسی متناسب با نظام آموزشی و اقتضائات اجتماعی - فرهنگی و اقتصادی با تأکید بر سرمایه اجتماعی چون اعتماد، صداقت، خیرخواهی و تلطیف گفتمان های حاکم بر روابط اجتماعی

4- تقویت و گسترش رشته های تحصیلی خانواده و سلامت جنسی در مقاطع تحصیلات تکمیلی بر اساس اسناد و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی

5- تصویب قوانین مربوط به تسهیلات اعتباری  برای سازمانهای مردم نهاد(سمن) در جهت شناسایی و مقابله با آنها با روشهای جدید جنگ نرم که خانواده و جوانان را هدف قرار داده است.

۶- فراهم نمودن بسترهای قانونی لازم جهت ساماندهی و توسعه مشاغل از راه دور، کسب و کار خانگی وتنوع بخشی به مشاغل نو متناسب با فرهنگ ایرانی – اسلامی و ایجاد تسهیلات شغلی برای ایفای بهینه مسوولیت های خانوادگی

۷- شناسایی نقاط آسیب خیز و بحران زای اجتماعی در بافت شهری و حاشیه شهرها و تمرکز بخشیدن به حمایت های اجتماعی، خدمات بهداشتی درمانی، مددکاری، مشاوره اجتماعی و حقوقی و برنامه های اشتغال حمایت شده و جلب همکاریهای بین بخشی و سامانه مدیریت آسیب های اجتماعی.

برنامه هاى بلند مدت:

۱-تقویت انجمن اولیاء و مربیان که مهمترین حلقه ارتباط و اتصال خانه و مدرسه است و لزوم یکسان سازی الگوها

 ۲- اصلاح ساختار صنعت فرهنگ سینما و فیلم سازی و دیگر امور هنری با هدف تقویت بنیان های خانواده و حذف و پیشگیری از عوامل مفسده انگیز

۳- نظارت جدی بر عملکرد موسسات هنری فعال در عرصه ساخت فیلم های خانوادگی با هدف مبارزه قاطعانه با عوامل مفسده انگیز

۴- تهیه و تدوین طرح ساماندهی مشاغل خانگی و حمایت کمّی و کیفی آن با تاکید بر بهره گیری از ظرفیتها و پتانسیلهای منطقه ای.

 

حضور زنان را در لیست اصلاح طلبان چگونه ارزیابی می کنید؟

اصلاح طلبان همانطور که همواره مدافع حقوق زنان بوده و از مشارکت اجتماعی آنان استقبال کرده اند در این انتخابات نیز سهم خوبی برای زنان قائل شده و اعتماد خود به زنان را به اثبات رساندند. امیدوارم بنده و دیگر بانوان محترم ائتلاف اصلاح طلبان پس از پیروزی در انتخابات، پاسخ اعتماد آنان را بدهیم و در راستای اهداف و آرمانهای اصلاحات و دفاع از حقوق زنان و اقشار آسیب پذیر جامعه گامهای اساسی برداریم.

 

پیش بینی شما از مشارکت زنان در انتخابات چیست؟

از زمان پیروزی انقلاب تاکنون، زنان همواره در همه میادین همراه مردان بوده و حضور فعالی داشته اند، مسلما در این انتخابات نیز مثل همیشه حضور چشمگیری خواهند داشت. حضور پررنگ زنان در پیروزی انقلاب اسلامی، در هشت سال دفاع مقدس که امام(ره) فرمودند که نفش زنان در جنگ اگر همپای مردان نبوده کمتر هم نبوده است.

در سالهای اخیر با نقش آفرینی خانمها در عرصه های علمی و اجتماعی و آشنا شدن بیشتر با حقوق خود، در عرصه سیاسی نیز مشارکت و حضور فعالتری دارند. زنان با حضور و فعالیت مضاعف خود باید نگاه های متحجرانه نسبت به خودشان را در جامعه و حاکمیت تغییر دهند. من و دیگر بانوان ائتلاف اصلاح طلب، در صورت پیروزی در انتخابات، اجازه نخواهیم داد قوانینی علیه زنان به تصویب برسد یا دولت مانع حضور گسترده زنان در دانشگاه ها با اِعمال سهمیه بندی و... شود. همچنین در راستای توانمندسازی زنان در عرصه های مختلف تلاش خواهیم کرد و آنان را با حقوق قانونی خود بیشتر آشنا خواهیم کرد.

 

سازوکارهای فراهم شده در این دوره از انتخابات برای حضور زنان به عنوان کاندیدا مناسب بود؟

بله به نظرم سازوکار مناسبی بود و با وجود اینکه برخی فشارها برای کاستن از سهم زنان به شورای عالی سیاستگذاری و کارگروه چهارنفره وارد می شود اما این بزرگان تسلیم این فشارها نشدند و با توجه به تعداد نامزدهای تأیید صلاحیت شده، سهم مناسبی برای زنان قائل شدند.

 

در مجلس آینده نیروهای اصلاح طلب چگونه می توانند با نیروهای تندروی اصولگرا تعامل برقرار کنند؟

ما امید داریم که مجلس آینده، عاری از هر گونه رادیکالیسم و تندروی که مُضر به منافع ملی است، باشد. از مردم آگاه هم چنین انتظار می رود که حامی اصلاحات و اعتدال باشند. در مجلس آینده اصلاح طلبان و جریان اعتدال با اصولگرایان معتدل بر سر منافع ملی جهت پیشبرد برنامه های توسعه ای و اصلاحی دولت و رفع موانع و مشکلات پیش روی فعالیتهای قانونی و گره های اقتصادی –اجتماعی و سیاسی،  ائتلاف استراتژیک خواهند داشت و در این راستا، از ظرفیتهای جریان اصولگرای معتدل جهت گفتگو و تعامل با سایر ارکان حکومت استفاده خواهیم کرد.

 

آیا مسایل زنان به طور خاص دغدعه شما است یا بهبود وضعیت عمومی جامعه را برای ارتقای سطح زندگی زنان خصوصا زنان آسیب پذیر کافی می دانید؟

همانطور که اصلاح طلبان اهتمام ویژه ای به حقوق زنان خواهند داشت و در برنامه های خود نیز اعلام کرده ام، مساله زنان، در کنار بهبود وضعیت معیشتی معلمان دغدغه خاص من است و با توجه به سوابق کاری و مطالعاتی ام، برنامه ها و راهکارهایی را در کمیسیون های متناظر با دغدغه های پیش گفته، ارائه خواهم کرد. اگر چه این برنامه ها و اقدامات، منافاتی با تلاش برای بهبود وضعیت عمومی جامعه نیز ندارد و بلکه در یک رویکرد کلان، تلاش در راستای بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادی همه جامعه، دغدغه مجلس آینده اعم از اصلاح طلب و اصولگرا خواهد بود. علاوه بر اینها، ما باید در مسیری حرکت کنیم تا نگاه جامعه و حاکمیت به زنان تغییر کند. ما هیچ نوع محدودیتی علیه حضور اجتماعی و سیاسی زنان را نمی پذیریم مگر آنکه با اصول شریعت و دین مبین اسلام ناسازگار باشد.

زنان همیشه سفیران صلح و مهربانی هستند و می توانند از خشونتهای موجود در جامعه  و حتی در سطح بین الملل بکاهند. یکی از شعارهای من، «آری به صلح؛ نه به خشونت» است و امیدواریم جامعه جهانی، ایده ها و ابتکارات روسای دولتهای اصلاحات و تدبیر و امید تحت عناوین «گفتگوی تمدنها» و «جهان عاری از خشونت و افراطی گری» را جامه عمل بپوشاند.

 

 

از نظر شما نسبت توسعه سیاسی با رشد اقتصادی چیست؟

به نظر من،رشد اقتصادی مستلزم توسعه سیاسی است. تا زمانی که فضای باز سیاسی در کشور ایجاد نشود و نخبگان جناح های مختلف امکان حضور در سطح کلان مدیریتی را پیدا نکنند، امکان رشد و توسعه اقتصادیِ مطلوب فراهم نخواهد بود. اگر دیپلماسی ما بر اساس اقناع(بحث و گفتگو و مذاکره) باشد، منجر به توسعه اقتصادی(جذب سرمایه های خارجی، جذب گردشگری)خواهد شد.