021-22334455 021-22334455 ساعت پاسخ گویی: شنبه تا چهار شنبه از ساعت 8 الی 14

اولاد قباد چالشهای زیست محیطی ایران را تشریح کرد

1395/2/8

نشست هم اندیشی برخی از نمایندگان منتخب کشور با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست و معاونین ایشان در  محل این سازمان برگزار شد.

   در این نشست، حاضرین  با توجه به شرایط خاص محیط زیست و منابع طبیعی کشور و همچنین ضرورت توجه به الگوهای تولید و مصرف منابع و مواد و انرژی و نیز برنامه ریزی برای توسعه پایدار کشور به بحث و تبادل نظر پرداختتد .

فریده اولاد قباد منتخب مردم تهران نیز در این خصوص به طرح نقطه نظرات خود پرداخته و گفت: چالش نخست در مسائل زیست محیطی، میزان فرسایش یا جابجایی خاک در سال است که رقم آن به  2 میلیارد تن در سال میرسد. از آنجا که هر تن خاک را 28 دلار محاسبه کرده اند، سالانه دست کم 56 میلیارد دلار از سرمایه ملی ایران دود می شود آن هم خاکی که برای تولید هر سانتی متر آن باید بین 200 تا 1000سال بسته به اقلیم های گوناگون موجود در کشور، منتظر شکل گیری دوباره اش بمانیم.               

وی چالش دوم را آب دانست و اظهار کرد: رتبه ایران در مدیریت منابع آبی از بین133 کشور رتبه 132 است.  با چنین روندی پیش بینی می شود اندوخته آبی ایران تا نیم قرن آینده به صفر برسد و سالانه 10 دشت آبی کشور از مجموع 600 دشت موجود دچار بحران می شوند.

اولاد قباد افزود: بزرگترین رخداد بیابانی قرن 21 در سراسر کره زمین در ایران ثبت شده که ناشی از تبدیل یک پهنه نیم میلیون هکتاری به نام دریاچه ارومیه به کویر در کمتر از 15سال است.

منتخب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، با بیان این که چالش سوم، پدیده گرد و غبار وریزگردها به عنوان مهمترین چالش که موجب مختل شدن جدی زندگی مردم در بسیاری از مناطق ایران شده است، افزود: علاوه بر این، آلودگی هوای کلانشهر ها به عنوان معضلی جدی در این حوزه مطرح است.

وی چالش چهارم پیش روی محیط زیست ایران را تخریب بو م سازگان اکوسیستم ها و افت توان تاب آوری،کاهش شمار وحوش، بحران زباله و ورود مستقیم پساب آن در خشکی و تالابها  دانست که منابع آب، خاک و هوا را به مخاطره انداخته اند.

اولاد قباد با بیان این که چالش پنجم، ضریب مشارکت پایین سمن ها است، افزود: هرچند سمن های محیط زیستی در طول دو سال گذشته بیش از 40 درصد افزایش یافته و به حدود 780 سازمان رسیده است اما در جایگاه قابل قبولی قرار ندارند و نرخ مشارکت اجتماعی در حوزه محیط زیست پایین است.

وی افزود: مشارکت اجتماعی در محیط زیست افت داشته و منجر به کشته شدن و مجروحیت بیش از سه هزار نفر از محیط بانان، جنگلبانان و شکارچیان و دیگر متخلفین شده است که نیاز به برنامه ریزی برای رشد مشارکت اجتماعی  داریم.

تگ ها